środa, 2 października 2013

Różowo mi!PAŹDZIERNIK!
Ja myślę, że każda kobieta czuje, że to taki szczególny miesiąc.
Miesiąc walki z rakiem piersi.

Dlatego właśnie dziś, przypominam Wam część strony Fundacji Rak'n'Roll, która pomoże Wam poczuć się jeszcze bardziej kobieco.

Sami spójrzcie.
Magda Prokopowicz bardzo by sobie tego życzyła, zajrzyjcie na tę stronę, jest dla Was.


http://raknroll.pl/praktyczne-info/badanie-piersi


BADANIE PIERSI
Obecnie zachęca się kobiety do lepszego poznania, jak wyglądają ich piersi i jakie są w dotyku po to, by łatwiej było dostrzec jakiekolwiek podejrzenie zmiany.
Największe szanse skutecznego leczenia przy rozpoznaniu raka istnieją w przypadku zmian wcześnie wykrytych.

 
PONIŻSZE PUNKTY STANOWIĄ WYTYCZNE  DOTYCZĄCE KONTROLI PIERSI :
 
· zapoznanie się z prawidłowym wyglądem własnych piersi,
· wiedza, na jakie zmiany uważać,
· regularne przeprowadzanie samobadania,
· wszelkie zmiany niezwłocznie należy zgłaszać lekarzowi,
· okresowe badania piersi przy badaniu ginekologicznym.

SAMOBADANIE PIERSI - PIĘĆ PROSTYCH KROKÓW

1. Rozbierz się i stań przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Przyjrzyj się swoim piersiom pod kątem marszczenia się, wgłębienia skóry albo zmiany wielkości, kształtu lub symetrii.
2. Poszukaj tych samych objawów z rękami wzniesionymi nad głowę.
3. Zbadaj swoje piersi pod kątem obecności guzków lub zgrubień tkanki.
4. Sprawdź, czy brodawki nie są wciągnięte i czy nie ma na nich wydzieliny.
5. Zbadaj doły pachowe pod kątem guzków i zgrubienia tkanki.

POZNANIE WŁASNYCH PIERSI

Pierś składa się z pokrytej skórą (wraz z brodawką sutkową) masy tkanki łącznej spoczywającej na powierzchni mięśnia piersiowego większego (musculus pectroralis major). Przez pierś przebiegają przewody mleczne i zraziki, które wytwarzają mleko u karmiących matek.
 W większości przypadków rak piersi powstaje w wyniku gwałtownego i niekontrolowanego rozrostu komórek przewodów wyprowadzających mleko ze zrazików. Pośród nich przebiegają naczynia krwionośne i chłonne tworzące sieć w obrębie piersi. Naczynia chłonne odgrywają rolę w zwalczaniu zakażeń i prowadzą do węzłów chłonnych towarzyszących tętnicy piersiowej wewnętrznej w obrębie dołu pachowego (czyli pachy) i do węzłów chłonnych piersiowych wewnętrznych (leżących po obu stronach mostka). Rozprzestrzeniający się rak piersi przeważnie zajmuje węzły, dlatego bada się je przy każdym badaniu piersi.

Guzki piersi można wykryć w badaniu przesiewowym piersi podczas regularnych kontrolnych wizyt u ginekologa lub podczas samobadania. Istnieją jednak również inne zmiany piersi mogące czasem sugerować raka. Przykładem jest „zapalny” rak piersi, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest zaczerwienienie obejmujące część piersi lub całą pierś. Skóra może mieć charakterystyczny wygląd skórki pomarańczowej. Kolejnym przykładem jest choroba Pageta brodawki, kiedy to pojawia się coś w rodzaju wysypki przypominającej wyprysk, choć w rzeczywistości może to być złośliwy rak piersi lub zmiana przedrakowa.

PONIŻEJ WYMIENIONO ZMIANY, KTÓRE MOGA ŚWIADCZYĆ O RAKU PIERSI:


1. zmiana wielkości – jedna pierś staje się wyraźnie większa lub się obniża,
2. zmiana brodawki – brodawka jest wgłębiona (wciągnięta) lub zmienia się jej położenie,
3. wysypka w obrębie lub wokół brodawki sutkowej,
4. wydzielina z jednej brodawki lub z obu,
5. marszczenie się lub zaciąganie skóry wokół brodawki,
6. powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym lub wokół obojczyka,
7. guzek lub zgrubienie różniące się w dotyku od pozostałej tkanki piersiowej,
8. stały ból w jednej części piersi lub w dole pachowym.


Po wykryciu guzka lub innej podejrzanej zmiany należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Dokładne badanie przedmiotowe jest zazwyczaj pierwszym etapem poprzedzającym wykonanie jakichkolwiek innych badań.


PODCZAS BADANIALekarz  powinien rozpocząć od szczegółowej rozmowy na temat przebytych przez Ciebie chorób (wywiad lekarski), a następnie wykonać badanie przedmiotowe. Podczas badania zostaniesz poproszona o przyjęcie różnych pozycji, np. uniesienie ręki nad głową, oparcie się na biodrach i uciskanie – co uwydatnia piersi i sprawia, że łatwiej dostrzec ewentualne guzki.
Lekarz będzie szukał wszelkich nieprawidłowości w tkance piersiowej i w dole pachowym oraz zwracał uwagę na objawy takie jak wciąganie skóry oraz wciągnięcie brodawki. Lekarz powinien dokładnie zbadać podejrzane zgrubienie w Twojej piersi
.
JEŚLI BĘDĄ KONIECZNE DALSZE BADANIA

Po badaniu lekarz zdecyduje, czy są konieczne dalsze badania, w związku z czym możesz dostać skierowanie do specjalisty. Na szczęście w trzech czwartych przypadków guzki piersi nie są nowotworowe i można pozostawić je nieleczone, albo z łatwością usunąć chirurgicznie. Jednak przed postawieniem ostatecznej diagnozy kluczowe znaczenie ma gruntowne zbadanie wszelkich zmian.

Na podstawie: "Czy to może być rak piersi? Diagnostyka raka piersi – przewodnik dla kobiet."


Pomocne linki dotyczące diagnostyki i badania piersi:
http://www.rakpiersi.pl/articles,id,23.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz