piątek, 4 kwietnia 2014

Zgodnie z zasadą ...Dzień Dobry :)


Rano, po przebudzeniu zobaczyłam wpis na facebooku u znajomej. Postanowiłam go zaszerować aż tutaj, bo ta wiedza jest potrzebna. Nie tyle mnie, ale młodym dziewczynom. Sama mam córkę. Dwudziestoletnią. Przeczytajcie i starajcie się o tym pamiętać, nie bagatelizujcie nawet najdrobniejszych sygnałów, jakie wysyła Wam Wasz organizm. Moja córka dwa m-ce temu została skierowana na wykonanie badań hormonalnych w jednym z brytyjskich szpitali.

WARTO! 


"Parę osób zapytało mnie ostatnio co trzeba zrobić  żeby dobrze dobrać antykoncepcję hormonalną, jakie badania należy wykonać i co trzeba wiedzieć, żeby dobrze dobrać lek. Na rynku jest obecnie około 100 leków antykoncepcyjnych- można oszaleć ... to fakt.
Wykonanie badań hormonalnych przy regularnych cyklach - niewiele wnosi.

Przy nieregularnych cyklach nie powinno się "regulować miesiączek antykonc
epcją" bez postawienia diagnozy. Wykonanie badań hormonalnych jest jedynym sensownym postępowaniem w takich przypadkach, ale... nierealnym w polskim NFZ ze wzgledu na koszty (okolo 300zł). Jeśli masz nieregularne miesiączki warto wykonać te badania we własnym zakresie.

Dobranie leków wymaga:
1). Zebrania wywiadu pod kątem chorób układu krzepnięcia i chorób w rodzinie ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń onkologicznych.
2). Oceny ogólnego stanu psychicznego - depresja i stany subdepresyjne są przeciwwskazaniem do antykoncepcji, ktora pogłębi doła na poczatku stosowania
3). Wymaga obejrzenia skóry, włosów, i budowy ciała pacjentki od stóp go głów... i zebrania wywiadu pod kątem trądziku i tendencji do przetłuszczania się włosów + ocena owłosienia
4). Wymaga pełnego badania ginekologicznego, usg dopochwowego z oceną jajników i macicy, usg piersi, pobrania cytologii
5).  Wykonania kilku badań podstawowych - próby wątrobowe, układ krzepnięcia ewentualnie lipidogram i poziom glukozy

Dopiero wtedy można zacząć dobierać leki antykoncepcyjne. 

Prawda jednak jest taka, że nie od razu udaje się idealnie dobrać lek, bo nawet dobrze dobrany lek może dawać nieprzyjemne objawy na początku stosowania. Mało która pacjentka jest uprzedzona o fakcie, iż pierwszy miesiąc stosowania antykoncepcji może być bardzo nieprzyjemny, ale negatywne objawy zwykle ustepują w ciągu ok 3 miesiecy. Obniżenie nastroju, spadek libido, bóle piersi, bóle głowy, plamienia sródcykliczne, zatrzymanie wody w organizmie, wzrost apetytu (ale nie tycie! - tycie wynika wyłącznie z braku kontroli __własnej__nad jedzeniem). To tak w skrócie. Generalnie dobór antykoncepcji to trudna sprawa i na pewno nie należy samodzielnie eksperymentować na zasadzie "bo moja kumpela dobrze się na tym czuje..." 

Kobieta stosująca antykoncepcję powinna być  BADANA ginekologicznie +USG dopochowe co 6miesięcy.
Bez antykoncepcji - nie rzadziej niż raz w roku. USG piersi do 30 roku życia -  co 2 lata, a po 30 roku życia - co roku. Cytologia w każdym przypadku CO ROKU. Raz w roku badanie krwi w kierunku prób wątrobowych. A no i ważne USG wątroby przed zastosowaniem tabletek, a potem nie rzadziej niż co 2 lata. Przy takim podejściu praktycznie nie ma szans na NIE wykrycie ewentualnych działań niepożądanych. Generalnie, to co napisałem to czubek góry lodowej, ale może wam trochę pomóc bezpiecznie stosować antykoncepcję bez obaw o powikłania. 
Zgodnie z zasadą, że w rękach mądrego człowieka nóż służy np. do krojenia chleba... w rękach głupca - np. do zabijania.  Nie bójcie się "horrrrrmonów". Stosujcie je z głową, a przyniosą wam same korzyści." 


Dr n. med. Maciej Jędrzejko

Asystent  Oddziału Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. 
Dyżurny w Prywatnym Szpitalu Ginekologiczo - Położniczym "ŁUBINOWA 3" w Katowicach.

1 komentarz:

  1. Wow, this piece of writing is good, my sister is
    analyzing such things, so I am going to convey her.

    my webpage veterinary assistant schools

    OdpowiedzUsuń